Pełny tekst newsa:

 Nowa klasyfikacja zawodów i specjalności
Dodano: 14-06-2010, 11:32



W dniu 01.07.2010 r. wejdą w życie przepisy rozp. MPiPS z dn. 27.04.2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. Nr 82, poz. 537). Zastąpią one aktualnie obowiązujące rozp. MGiP z dn. 8.12.2004 r. (Dz.U. Nr 265, poz. 2644, z późn. zm.), ostatni raz nowelizowane 1 czerwca 2007 r.

Rozporządzenie wprowadzające klasyfikację zawodów i specjalności jest periodycznie nowelizowane w celu dostosowania go do zmian zachodzących na rynku pracy, zarówno polskim, jak i europejskim. Opracowanie nowej klasyfikacji wynikało m.in. z:

pojawienia się nowych zawodów i specjalności odzwierciedlających zmiany, jakie zaszły na rynku pracy wraz z wprowadzeniem nowych technologii charakterystycznych dla gospodarki opartej na wiedzy,
wyłączenia tych zawodów i specjalności, które już nie funkcjonują na rynku pracy,
uwzględnienia zawodów z aktualnej klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, wprowadzonych do tej klasyfikacji po 2007 r.,
ujęcia aktualnych zawodów regulowanych prawnie,
rozwoju procesów migracyjnych w Europie, determinujących potrzebę ujednolicenia nazewnictwa i grupowania zawodów/specjalności – dla ułatwienia międzynarodowego pośrednictwa pracy (w tym EURES).
Wykaz zawodów i specjalności ujętych w klasyfikacji został znacznie poszerzony w stosunku do obecnie obowiązującego, o niemal 600 nowych zawodów/specjalności. W nowej klasyfikacji uwzględniono 209 zawodów z klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (w tym jeden zawód, w którym kształcenie wygasa w 2012 r. – technik usług pocztowych i telekomunikacyjnych). W celu umożliwienia identyfikacji wszystkich zawodów szkolnych w klasyfikacji zawodów i specjalności w części opisowej klasyfikacji zamieszczono zestawienie zawierające przyporządkowanie kodów zawodów szkolnictwa zawodowego kodom i nazwom zawodów znajdujących się w klasyfikacji zawodów i specjalności, dodatkowo wszystkie zawody szkolne opatrzone zostały literą „S”. Wprowadzając do nowej klasyfikacji zawody ujęte w aktualnej klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, zrezygnowano natomiast z podwójnych, odmiennych nazw dla zawodów szkolnych (np. w poprzedniej klasyfikacji zawodów i specjalności zawód organizator usług hotelarskich opatrzony był komentarzem: zawód szkolny – technik hotelarstwa).

Dla uproszczenia w nowej klasyfikacji przyjęto tradycyjne nazwy zawodów rodzaju męskiego, nazwy rodzaju żeńskiego zastosowano natomiast tylko w niektórych zawodach, tych wyraźnie zdominowanych przez kobiety. Jak informuje MPiPS w objaśnieniach do cyt. rozp., na świadectwach/zaświadczeniach potwierdzających nabycie określonych kwalifikacji zawodowych należy stosować nazwy zawodów występujące w klasyfikacji niezależnie od płci osoby, która takie świadectwo/zaświadczenie uzyskuje (np. fryzjer, a nie fryzjerka – w przypadku kobiety, która zdobyła kwalifikacje do wykonywania tego zawodu).

Zgodnie z § 2 cyt. rozp. nowa klasyfikacja będzie stosowana w zakresie:

pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego,
szkolenia zawodowego,
gromadzenia danych do określania polityki zatrudnienia i kształcenia ustawicznego,
prowadzenia badań, analiz, prognoz i innych opracowań dotyczących rynku pracy.

dodał: Prezes


Powered by News Asystent v1.5